• BIST 1.409
 • Altın 450,900
 • Dolar 8,0955
 • Euro 9,6942
 • Mardin 7 °C

Eğitim-Sen’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Eğitim-Sen’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği
Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’nü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Eğitim-Sen’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği

Eğitim-Sen Midyat Temsilciliği, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’nü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

Temsilcilik binası önünde düzenlenen etkinlikte bir araya gelen sendika üyeleri, Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice yazılı kokartlar takarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne dikkatleri çekti.

 

Eğitim-Sen Midyat Kadın Komisyonu Temsilcisi Yaşar Kaygısız, Savaşı, Güvencesizliği ve Kadın Düşmanı Politikaları Red’ etiklerini söyledi.

Kaygısız, “Ülkemizde son aylarda toplu katliamlarla belirginleşen fiili savaş durumu, yaşam hakkı ihlalleri, sağlık - eğitim hakkına erişim engelleri ve çıkarılan yasalar, torba yasalar ile genelleştirilen bütünsel bir güvencesizlik durumu mevcut. Yarattığı tahribat, gün geçtikçe artan savaş politikaları ve savaşı fırsat bilerek yapılan yasal düzenlemeler; kadınlar başta olmak üzere tüm toplumu güvencesiz ve geleceksiz bırakmayı amaçlandı.”dedi.

 

Kadınların çalışma hayatının her alanında uğradıkları ayrımcılık, düşük kadın istihdam oranları ve ücretleri konusunda artık somut adımlar atılması gerektiğinin sözlerine ekleyen Kaygısız, şöyle konuştu. “Çocuk, yaşlı ve engelli bakım sorumluğunu tek başına kadına yükleyen anlayıştan vazgeçilmeli,  tüm ebeveynlere nitelikli, ücretsiz, anadilinde ve 7/24 hizmet veren mahalle ve işyeri kreşleri imkânı sağlanmalıdır. Bunun için bütçeden kaynak ayrılmalıdır. Bütçenin bir bütün olarak sermayeye ve savaşa kaynak aktarma mekanizmasına dönüştürülmesi nedeniyle en çok biz kadınların hakları yok sayılmaktadır. Genel bütçeden ayrılan pay bakımından bakanlıklar arasında 8. sırada bulunan ASPB bütçesinin sadece %3,8’i Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne ayrılmıştır. Bu nedenle ASPB bütçesi kadınların şiddet, düşük ücretli ve güvencesiz çalışma, istihdama ve kamusal hizmetlere erişimde ayrımcılık vb. temel ihtiyaçlarına gerekli çözüm üretmekten uzak,  kadının toplumsal yaşamın her alanında güçlenmesini amaçlayan değil; aksine var olan eşitsizliği arttırmayı sağlamaya yönelik bir bütçedir. AKP Hükümeti’ne, onun ayrımcı ve baskıcı politikaları derinleştiren uygulamalarına, eşitliği reddeden her türden iktidar mekanizmasına karşı KESK'li Kadınlar olarak buradan bir kez daha mücadelemizi her alanda büyüteceğimizi, saldırıya uğradığımız ve yok sayıldığımız her mekânı bir direniş mekânına dönüştüreceğimizi ilan ediyoruz! Biz kadınlar için katliam, göç, yoksulluk ve sistematik şiddet anlamına gelen savaş politikalarınızı, Adında ''kadın'' bulunmayan bakanlığın kadınları yok sayarak kadınlar adına politika üretmesini, Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran kadın düşmanı politikalarınızı, Sermayeye ve savaşa rant sağlayan cinsiyetçi bütçenizi, Kadınları esnek, kuralsız, güvencesiz ve kölece çalışma koşullarında sömürmeyi amaçlayan emek politikalarınızı ret ediyoruz.”

 

Etkinliğe, Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi Muzaffer Baran, HDP Midyat Eş Başkanı Harbiye Demir, Eğitim-Sen’e bağlı üyeler katıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından, gurup alandan ayrıldı.


 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Midyat Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.